Gatunki chomików.

Cześć!
Bez zbędnego gadania, przejdźmy do tematu.

Pierwszą, podstawową informacje jaką musicie znać, to chomiki nie mają ras, lecz gatunki.
Jest to bardzo ważna informacja, nie mylcie rasy z gatunkiem!

Teraz pora poznać gatunki chomików.
Mamy 5 gatunków udomowionych. Jest ich oczywiście więcej, lecz ja przedstawię wam chomiki, które możecie spotkać w hodowlach, bądź sklepach.

Chomik syryjski
Przykład chomika syryjskiego znaleziony w Grafice Google.

Jest to najpopularniejszy i największy (udomowiony!) gatunek chomika. 
Osiąga on od 15 do 18 cm długości ciała. Żyje od 2 do 4 lat. Ma bardzo dużo umaszczeń futra. Może mieć je długie, jak i krótkie. Zamieszkuje tereny pustynne i półpustynne. Jest on bardzo dobrym chomikiem dla nowych posiadaczy, ponieważ łatwo go oswoić i jest łatwy w trzymaniu na rękach.
Jako iż jest największym chomikiem, potrzebuje on dużo miejsca, jak i dużych zabawek.
Minimum klatki dla chomika syryjskiego to 80x50 cm! (długość x szerokość + więcej o klatkach chomików niedługo) Chomików syryjskich nie można trzymać w parach/grupach, ponieważ są one mocno terytorialne. 

Chomik dżungarski

Przykład chomika dżungarskiego z Grafiki Google.

Chomik dżungarski jest drugim pod względem popularności chomikiem. Zalicza się do chomików karłowatych. Osiąga on od 8 do 11 cm długości ciała. Warto dodać, że samce są większe od samic, oraz rosną one całe życie. Jego futro nie ma zbyt dużo umaszczeń, może być ono tylko krótkie. Kolor jego futra może zmienić się zależnienie od pory roku. Żyje od 1,5 roku do 3 lat. Zamieszkuje on stepy oraz tundry. Jest dobrym, lecz nie najlepszym chomikiem dla początkujących, ze względu na swój rozmiar (łatwo może wyślizgnąć się z rąk), oraz tym, że ciężej się go oswaja. Mimo iż jest mniejszy, nie znaczy że potrzebuje mało miejsca, wręcz przeciwnie.
Minimum klatki dla chomika dżungarskiego to 60x40 cm! (Ja jednak polecam większą klatkę, ale jeżeli jest to nasza jedyna opcja, to trudno) Chomiki te można trzymać razem, lecz tylko jeżeli są one tej samej płci, oraz są ze sobą od małego/są z tego samego miotu. Będzie to wymagało większej klatki.


Chomik roborowskiego

Przykład chomika roborowskiego z Grafiki Google.

Jest on najmniejszym, ale również najzwinniejszym i najszybszym gatunkiem chomika. Zalicza się do chomików karłowatych. Osiąga od 6 do 8 cm długości ciała. Jego futro ma bardzo mało umaszczeń, wyżej wstawione zdjęcie przedstawia najpopularniejsze. Żyje do 2 lat. Zamieszkuje on tereny piaszczyste oraz wydmy. Nie jest dobrym chomikiem dla początkujących ze względu na swój rozmiar (bardzo łatwo może wyślizgnąć się z rąk), szybkość oraz trudność w oswojeniu. Podobnie do chomika dżungarskiego, minimum klatki to 60x40 cm! Chomik roborowskiego może być trzymany razem, lecz tylko jeśli są tej samej płci, oraz są ze sobą od małego/są z tego samego miotu. Będzie to wymagało większej klatki.

Chomik chiński

Przykład chomika chińskiego z Grafiki Google

Chomik chiński zbliżony jest rozmiarem do chomika dżungarskiego, długość jego ciała wynosi od 9 do 11 cm długości. Zalicza się do chomików karłowatych. Wyróżnia go długi ogon, którego długość wynosić może nawet 3 cm. Ich przeciętna (!) długość życia wynosi 4 lata. Futro młodego chomika tego gatunku jest szare, a z wiekiem przybiera brązową barwę. Unikają miejsc taki jak góry, bądź pustynie. Jest dobrym chomikiem dla początkujących, lecz trzeba uważać na jego wrażliwy ogon.
Warto zwrócić uwagę na to, że nie powinno dawać im słodkich rzeczy (np. miód, dropsy), ponieważ bardzo łatwo mogą zachorować na cukrzycę. Minimum klatki dla chomika chińskiego to 80x50 cm! Chomik chiński nie może być trzymany w parach/grupach, ponieważ jest silnie terytorialny. 

Chomik Campbella/zabajkalski
Przykład chomika Campbella z Grafiki Google

Mogliście nie słyszeć o tym chomiku, jest bardzo rzadko spotykany w Polsce. Długość ciała chomika Campbella (bądź zabajkalskiego, obie nazwy są poprawne) wynosi od 8 do 10 cm długości. Warto zaznaczyć, że samce są większe od samic. Zalicza się do chomików karłowatych. Często mylony jest z chomikiem dżungarskim ze względu na pas biegnący wzdłuż karku. W odróżnieniu do chomików dżungarskich chomik Campbella nie zmienia kolor futra na zimę/lato. Zamieszkują stepy oraz pustynie. Jest dobrym chomikiem dla początkujących z tych samych powodów do chomik dżungarski, Minimum klatki dla chomika Campbella to 60x40 cm! Chomik ten może być trzymany w parach, jeżeli obydwa osobniki są tej samej płci oraz są ze sobą od młodego/są z tego samego miotu. 


Uff! Skończyłam. Podałam tu najważniejsze informację które pomogą wam w wyborze chomika. :)
Często widzę pytania typu "Jakiego wybrać chomika?!?! Syryjskiego czy może roborka???!!" bądź "Samca czy samice!!???". Odpowiedź brzmi: zależy. Zależy, ale od czego? Od waszych preferencji.
Niektórzy wolą duże chomiki, inni małe. Ktoś ma mało miejsca w domu, ktoś ma go dużo. Pomyślcie: Ile mam miejsca na klatkę? Jak dużo pieniędzy na zabawki? Co na to domownicy?
Gdy odpowiecie na te pytania, zapraszam do ponownego przeczytania postu, i wybrania swojego ulubieńca. :)

Następny post planuje zrobić na temat klatek. Dla myszy, jak i chomików.
 W komentarzach możecie podzielić się waszymi odczuciami co do tego postu, jak i waszym ulubionym gatunkiem chomika.

Do zobaczenia,
Julia

Komentarze

  1. Ten blog jest fajny <3 a chomiki chińskie są dziwne jak dla mnie
    SUPER BLOG <333333333333333333

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Klatka dla myszy/chomika. #1 + Zamienniki.

Powitanie.